Kapusta kiszona

Tagi: kwaśne, fermentacja, wegetariańskie, wegańskie, dodatek
Autor: Dominik Marczuk
Czas przygotowania: 2 dni
Poziom trudności: 2/5
Liczba porcji: 1
 

Składniki:

  • 1 kg białej kapusty
  • 30-40 g marchwi
  • 25 g soli

Przygotowanie:

  1. Ilość soli jest zależna od ilości kapusty, tzn. jeśli np. kapusty jest 2 kg, to soli powinno być 50 g (około 2,5% masy kapusty, +/- 0,5). Ilość marchwi ma mniejsze znaczenie.

  2. Kapustę poszatkować, marchew starkować. Dodać sól i dokładnie przemieszać. Odstawić na kilkanaście minut, póki kapusta nie puści soku.

  3. Przełożyć kapustę razem z sokami do pojemnika fermentacyjnego (słoik, kamionkowy garnek...) i dokładnie ubić, tak, by sok dokładnie przykrywał części stałe. Przykryć lub zamknąć pojemnik i odstawić na minimum 2 dni w temperaturze pokojowej.

  4. Po upływie 2 dni kapustę można skosztować. Jeśli jej smak jest prawidłowy, można ją wstawić do lodówki w celu maksymalnego spowolnienia fermentacji. Jeśli jeszcze jest za słodka, odczekać jeszcze jeden dzień i ponownie skosztować.

  5. Na powierzchni soku w czasie fermentacji może pojawić się piana lub biała błonka - to efekt działania bakterii kwasu mlekowego lub dzikich drożdży, nie pleśń. Pianą nie należy sie przejmować, błonkę zaś można usunąć.

  6. Do kapusty, na etapie przekładania do pojemnika fermentacyjnego, można dodać liść laurowy w celu zmodyfikowania smaku.