Jogurt

Tagi: fermentacja, nabiał, wegetariańskie
Autor: Dominik Marczuk
Czas przygotowania: 16 godzin
Poziom trudności: 4/5
Liczba porcji: 1
 

Składniki:

  • 1 L mleka (może być UHT)
  • łyżka jogurtu z żywymi kulturami bakterii

Przygotowanie:

  1. W garnku pogrzać mleko do 85°C, a następnie zdjąć z gazu i schłodzić do 40°C.

  2. Wmieszać do schłodzonego mleka kulturę starterową w postaci co łyżki gotowego jogurtu z żywymi kulturami bakterii. Może to być jogurt kupny lub pozostałość z poprzedniego jogurtu domowego. Uwaga: nie dodawać więcej niż podanej ilości startera, bo zakwaszenie będzie mniejsze, przez co jogurt wyjdzie rzadszy.

  3. Podłączyć termostat z elementem grzewczym i utrzymywać stałą temperaturę 40°C przez 12-15 godzin. Przy niższej temperaturze fermentacja również zajdzie, ale znacznie wolniej.

  4. Po 15 godzinach oddzielić serwatkę od jogurtu. Jogurt przełożyć do słoika i wstawić do lodówki. Na tym etapie jogurt jest bardzo rzadki, ale zgęstnieje gdy się schłodzi. Będzie też z czasem oddawał więcej serwatki, którą można na bieżąco usuwać. Jogurt może stać w lodówce przez kilka tygodni.

  5. Jogurt można opcjonalnie zamienić w jogurt grecki. Przed przełożeniem jogurtu do słoika należy umieścić go w chuście serowarskiej celem odsączenia większej ilości serwatki. Chustę można zawiesić nad zlewem na 15-30 minut i pozwolić działać grawitacji; nie wyciskać chusty. Po tym czasie gęsty jogurt z chusty przełożyć do słoika i wstawić do lodówki.

  6. Uwaga: jogurt domowy można wykorzystać jako kulturę starterową jedynie przez kilka pokoleń. Po około 5 pokoleniach bakterie nie będą już w stanie wyprodukować dobrego jogurtu. W takiej sytuacji należy kupić świeży kubeczek jogurtu.